

Drzewo Życzeń. Opowieści z bliska i z daleka.
Wawerskie Centrum Kultury jest partnerem w projekcie "Drzewo życzeń. Opowieści z bliska i z daleka 2020-2022". Jest to trzyletni cykl wydarzeń artystyczno-edukacyjnych, w tym spektakli opowieści, warsztatów opowiadania i imprez kulturalnych na terenie dwóch dzielnic – Wawra i Ursynowa.
2 października 2020r. w WCK odbył się spektakl„Drzewo życzeń”, na podstawie książki Katherine Applegate.
W październiku udało się także zorganizować dwa cykle warsztatów opowiadania – dla młodych dorosłych i dla seniorów. Głównym tematem warsztatów opowiadania były drzewa. Drzewo jako symbol trwałości, zakorzenienia, historii, ale także jako żywa istota, z którą można mieć relację. W trakcie warsztatów dla młodych dorosłych (17 i 24.10.2020) rozmawialiśmy o opiekuńczej mocy drzew, o historiach, których świadkami są drzewa. Tańczyliśmy drzewne tańce, śpiewaliśmy pieśni o drzewach. Uczestnicy nagrali osobiste historie związane z drzewami a także swoje interpretacji baśni tradycyjnych, których motywem przewodnim są drzewa:
o niezasadzonym drzewie,
o Maryjkach ratujących drzewa przed wycinką,
o spalonym lesie, który natychmiast trzeba zasadzić na nowo,
o drzewku pomarańczowym zastępującym choinkę na święta
o drzewie, które miało dwie gałęzie.
W trakcie spotkań dla seniorów (16 i 23.10.2020) dużo uwagi poświęciliśmy opowieściom o drzewach zasadzonych dla dzieci i wnuków, o drzewach dających siłę i mających moc uzdrawiania, o drzewach dających nadzieję i o strażnikach historii. Słuchaliśmy opowieści z tradycji irlandzkiej, norweskiej, japońskiej i gruzińskiej i czytaliśmy piękny wiersz o jabłoni przeniesiony przez panią Alicję. Seniorzy nagrali osobiste historie:
o gruszach, które karmiły rodzinę w czasach biedy po II wojnie światowej,
o topoli, po której dwóch braci wymykało się z domu wbrew zakazom rodziców
o brzozie, która nawet po ścięciu, nie przestała hojnie obdarowywać.
Organizatorem warsztatów i całego projektu jest Stowarzyszenie Grupa Studnia O.
Prowadzące:
BEATA FRANKOWSKA – opowiadaczka historii (storyteller), redaktorka, animatorka kultury, edukatorka, związana z pierwszym w Polsce stowarzyszeniem skupiającym opowiadaczy „Grupa Studnia O.” (www.studnia.org); od ponad dwudziestu lat, wytrwale i nieprzerwanie, zajmuje się sztuką opowiadania, tworzy/reżyseruje spektakle opowiadania, które pokazuje w ośrodkach kultury, szkołach, bibliotekach, muzeach i na festiwalach w Polsce i zagranicą. Współtworzy fundację edukacji ekologicznej dla dzieci Musszelka (www.musszelka.pl)
ALEKSANDRA PRONOBIS-POLATYŃSKA – psychoterapeutka, edukatorka, trenerka, opowiadaczka historii związana z Grupą 501. Od 15 lat buduje i prowadzi autorskie projekty z zakresu rozwijania umiejętności psychospołecznych dla dzieci i młodzieży; umiejętności wychowawczych dla rodziców i nauczycieli, a także warsztaty dla młodzieży z trudnościami. Opowiada dla dorosłych i dzieci.
Nagrania: Patryk Kuniszewicz
Zdjęcia: Wojtek Dobrogojski
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Projekt odbywa się dzięki dofinansowaniu m.st. Warszawy w ramach Programu Edukacji Kulturalnej.
Strona projektu
Fotogaleria: