A A A A

Aktywni w Radości


Aktywni w Radości

Aktywni w Radości to duży długofalowy projekt w dwóch cyklach realizowany przez Filię WCK Radość od stycznia 2021 roku do dziś.

Projekt Aktywni w Radości był naszą odpowiedź na kryzysową sytuację związaną z pandemią. Spotkania na świeżym powietrzu stały się szansą na kontakt z innymi ludźmi – skutecznym sposobem na przełamania stagnacji w kontaktach międzyludzkich, aktywne uczestnictwo w atrakcyjnych interdyscyplinarnych zajęciach w okresie izolacji i zakazów uczestnictwa w spotkaniach i zajęciach w przestrzeniach zamkniętych. To niezwykły przykład jak kultura przezwycięża kryzys i nawet w lockdownie potrafi ożywiać lokalną wspólnotę.

To cykl warsztatów plastycznych, teatralnych, spotkań z historią literatury i sztuki oraz ruchem na świeżym powietrzu. Nazwa projektu nawiązuje do Radości jako miejsca, ale przede wszystkim jako pogody ducha i radości wspólnego kreatywnego działania.

Warsztaty odbywają się w jedną niedzielę w miesiącu nad Czarnym Stawem w Mazowieckim Parku Krajobrazowym, ulubionym miejscu odpoczynku mieszkańców Radości.

Wyróżnia go łączenie kultury i natury. Proponujemy interdyscyplinarne i niestereotypowe działania edukacyjne w przestrzeni lasu.

Założeniem warsztatów jest łączenie ze sobą niestereotypowych tematów i działań edukacyjnych, których celem jest zaskoczenie, zainteresowanie uczestników i sprowokowanie do nieoczywistych, niestereotypowych działań. Angażujemy odbiorców zgodne z ich możliwościami, zdolnościami i chęciami oraz zainteresowaniami – literaturą, sztuką, muzyką, zdrowym odżywianiem, ekologią. Czasami zachęcamy do wyjścia ze strefy komfortu i zrobienia czegoś kompletnie nowego. Pokazujemy, że można być kreatywnym na wiele sposobów. Zachęcamy do szukania inspiracji i aktywności z wykorzystaniem różnych środków i narzędzi wypowiedzi.

Projekt adresowany jest do wszystkich mieszkańców Wawra od 0 do 100 lat.

Od starszych mieszkańców czerpiemy wiedzę i ciekawostki związane z naszą lokalnością.

Jesteśmy miłym zaskoczeniem, nie wymagamy przygotowania do zajęć i dajemy narzędzia do kreatywnie spędzonego czasu.

Mieszkańcy bardzo szybko i chętnie angażują się w nasze artystyczne wyzwania. Są zaciekawieni i zaskoczeni „co my tu razem w lesie możemy zrobić”.