A A A A

"Rozgrzebane" Wernisaż wystawy Małgorzaty Batorskiej

Data wydarzenia: 27.04.2025 10:45


Rozgrzebane Wernisaż wystawy Małgorzaty Batorskiej 27.04.24 WCK Radość

"Rozgrzebane" to artystyczna podróż po zakamarkach podświadomości, dziecięcych wspomnieniach i poszukiwaniach własnej tożsamości twórczej. W centrum tej ekspozycji znajduje się kura – proste, lecz wdzięczne zwierzę, które w swojej wizualnej formie staje się symbolicznym nośnikiem emocji, wspomnień i refleksji.
Motyw kur, wyłaniających się fragmentarycznie z obrazów i niepewnie spoglądających na widza, jest kluczowy dla autorki. Nieprzypadkowy tytuł wystawy nawiązuje do pewnego rodzaju kryzysu tożsamości, jaki wielu ludzi z mniejszych miejscowości odczuwa w związku z własnym pochodzeniem. Prace te stanowią jednak nie tylko wyraz introspekcji, ale także afirmację – identyfikację z miejscem urodzenia i dumę z własnych korzeni.
Wystawa łączy różne techniki artystyczne, od malarstwa po grafikę warsztatową, tworząc wielowymiarową opowieść o podróży w głąb pamięci i przynależności. Każda z prac zaprasza widza do wejścia w świat wspomnień, w którym kura przestaje być tylko ptakiem – staje się metaforą, nośnikiem opowieści o pochodzeniu, wartościach i poszukiwaniu siebie.
Wernisaż wystawy uświetni improwizowany występ muzyki elektronicznej Caduki nawiązuje do tematyki obrazów i grafik Małgorzaty Batorskiej. Inspirację czerpie ze splotu ciągłości i przemijalności życia, które zinterpretowane są w transowym połączniu kojącego ambientu i niepokojącego noisu.

Prawem Kaduka nazywa się spadek pozostawiony bez dziedziców, odnosi się do czegoś co przepadło, popadło w niebyt. Muzyka Caduki jest o przemijaniu o tym co zostaje porzucone, ale i o tym co pozostaje. Motyw ten rezonuje na wiele sposobów z przedmiotem twórczości Małgorzaty Batorskiej. Kura (i jajko) symbolizują życie, ciągłość i pytanie o początek. Tych zaś dialektycznym odbiciem jest przemijanie, nietrwałość i trwoga końca. Jajko, szczególnie kurze, jest symbolem życia, za którym jednak skrywa się przemysł hodowlany, który z kultem życia nie wiele ma wspólnego.
Caduca - duet improwizacyjno-elektroniczny, którego muzyka inspirowana jest przemijaniem. W łacinie „caduca” oznaczać może: 1. skazana na los 2. daremna 3. nietrwała 4. upadająca, upadła 5. gotowa do upadku 6. chwiejna/niestabilna
Stanisław Bogdanowicz — theremin, kaossilator
Tymoteusza Karaś-Tęcza — syntezatory, sample

Stanisław Bogdanowicz — absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz Filozofii i Kognitywistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Miłośnik starych filmów i jazzu. Organizator dyskusyjnych spotkań filmowych. Na co dzień zajmuje się dialektyką i filozofią spekulatywną. Powadzi badania dot. podmiotowości oraz teorii postępu i rozwoju w kontekście kryzysu ekologicznego. Na koncie ma okazjonalne wystąpienia muzyczne.

Tymoteusz Karaś- Tęcza - młody, kompozytor muzyki współczesnej, filmowej i teatralnej. Kształcił się m. in. u Zygmunta Krauze, Krzesimira Dębskiego, Adama Sztaby, Krzysztofa Herdzina, Gavina Greenawaya czy Dirka D'Ase. Autor muzyki do filmów, które otrzymały nagrody na wielu festiwalach w Polsce i za granicą (m. in. Londyn, Wilno, Wiedeń, Saloniki, Ísafjörður). Jego kompozycje wykonywane były m. in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Wiedniu, czy Certaldo.

Małgorzata Batorska - absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie miała okazję nie tylko szlifować swój warsztat, ale także rozwijać własny, unikalny język artystyczny. Od 11 lat tworzy i eksploruje nowe obszary sztuki, poszukując inspiracji w różnych technikach i formach wyrazu. Artystyczna podróż malarki obejmuje nie tylko malarstwo, ale również grafikę warsztatową, fotografię i eksperymentalne podejście do tradycyjnych technik.
Podczas praktyk w Centrum Rzeźby Polskiej oraz Muzeum Plakatu w Wilanowie miała okazję pogłębić swoją wiedzę o sztuce przestrzennej oraz graficznej i zyskać nowe spojrzenie na sztukę użytkową oraz jej historię.
Na swojej drodze artystycznej zdobyła liczne wyróżnienia i nominacje. Była nominowana do nagrody II Triennale Malarstwa Studenckiego w Rzeszowie oraz trzykrotnie uhonorowana w prestiżowym Konkursie im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi – wydarzeniu o dużym znaczeniu dla młodych artystów w Polsce.
Brałam udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, zarówno w kraju, jak i za granicą.  Prace można było zobaczyć w takich miejscach, jak Radom, Łódź, Rzeszów, Paryż, Carmo, Chiado, a także w Łęczycy, gdzie odbyła się jej wystawa indywidualna. Każda z tych ekspozycji była dla niej kolejnym krokiem w rozwijaniu swojej twórczości i dialogu z publicznością.

Nie boję się wyzwań – zarówno tych artystycznych, jak i kulinarnych. Sztuka to dla mnie nieustanny proces poszukiwania nowych środków wyrazu i odkrywania nieznanych obszarów emocji, idei i doświadczeń.

Jest Galeria / wstęp wolny

ZAPRASZAMY SERDECZNIE